Cresa Cresa

Şcoala de vară a Piticilor exploratori :)

Distracţie şi educaţie:) în cadrul Şcolii  Piticilor exploratori !

Dragi părinţi dacă doriţi ca Piticii dumneavoastră să-şi petreacă vara într-un mediu armonios şi benefic vă invităm la grădiniţa Piticilor de pe Lempeş, unde pe tot parcursul verii pot participa la diverse activităţi distractiv-educative, cum ar fi: “Mânuţe în lut”, “Ne întrecem şi câştigăm”, “În Piti –Mobil”, “Pete de culoare”.

Distracţia cu folos îi va pregăti pe cei mici pentru un nou an de grădiniţă sau şcoală!:)

Vă aşteptăm la Şcoala Piticilor exploratori cu mult drag!

Scoala piticilor exploratori

Scopul școlii "piticilor" exploratori este de a facilita dezvoltarea personală şi socială a copiilor,

de a-i ajuta sa-şi realizeze potenţialul, să obţină cunoştinţe, abilităţi şi aptitudini necesare pentru integrarea în societate.

"Şcoala" ofera o gamă largă şi accesibilă de servicii prietenoase ”piticilor”, cu un mediu de explorare distractiv, special pentru dorinţele şi nevoile fiecărui ”pitic” care are vârsta cuprinsă între 3 şi 12 ani:

• Vorbim în limba engleză - pentru că la această vârstă ”piticii” asimilează cât mai multe informaţii iar memoria are nevoie de impulsuri ca să devină mai activă.

• Terapie prin echitaţie -  conexiunea dintre om şi animal are loc într-un mod profund, acest lucru ducând la formarea comportamentelor pozitive ale ”piticilor”, pe lângă terapia psihică şi fizică care implică: echilibrul psihic, dezvoltarea personală, relaxarea, creşterea încrederii în sine.

• Talent şi teatru -în fiecare ”pitic” există un "mic artist", ajutat fiind va reuşi să-şi învingă emoţii, să-şi exprime bucurii şi temeri, să se cunoască pe sine şi potenţialul interior şi nu în ultimul rând se vor îmbunătăţii abilitaţile de comunicare si cele sociale.

• Gustul altor ţări (gastronomie) - ”piticii” au posibilitatea să exploreze: gusturi, culori şi forme a diferitelor produse alimentare. Vor învaţa să folosească diverse ustensile de bucătărie, să manânce într-un mod manierat şi să se descurce în diferite medii sociale, lucru care va ajuta la dezvoltarea abilitaţilor practice şi nu în ultimul rând la dezvoltarea curajului de a experimenta şi exprima ceea ce este nou.

• La clubul dansatorilor- beneficiile educaţionale sunt: învăţarea  a ceea ce înseamnă perseverenţa, disciplina şi consecvenţa, beneficiile fizice fiind: îmbunătăţirea tonusului muscular, formarea unei posturi corecte, creşterea flexibitaţii general fizice.

• Gimnastică distractivă - ”piticii” vor fi ajutaţi încă de timpuriu să-şi descopere şi dezvolte potenţialul în acest domeniu; nu în ultimul rând are loc coordonarea şi echilibrul  fizic şi psihic.

• Atelierul de făcut jucării: fiecare copil visează la propria jucărie, la propriile modele de jocuri, simple sau complexe, pentru aceasta oferim ”piticilor” posibilitetea de a da libertate creativităţii şi inovaţiei. Acest lucru poate marca întreg procesul de dezvoltare al personlităţii acestora.

• Şah - ”piticii” îşi vor dezvolta potenţialul în rezolvarea de probleme şi situaţii noi, dezvoltarea unei structuri complexe a memoriei, siguranţa şi echilibrul, concentrarea atenţiei, îmbunătăţirea abilităţilor matematice.